Follow me
0

Saunové ceremoniály – zážitky v sauně – nové trendy v saunování

Nové trendy v saunování.
Pro intenzivnější zážitek ze saunování.

Saunový ceremoniál, saunové centrum Saunahof

Zážitkové saunování – saunové ceremoniály a saunové rituály jsou nové trendy v saunování, které oslovují nadšence saunování, začátečníky i zkušené.

Saunové ceremoniály nabírají na oblíbenosti a popularitě nejen mezi účastníky saunování, ale také mezi provozovateli saun a saunových center.

Jsou součástí téměř všech větších saunových center v zahraničí, svoje pevné místo mají v německých, rakouských i maďarských saunách.

Postupně začínají saunové ceremoniály nabízet také sauny a saunové světy v Čechách a rozhodně stojí za jim propadnout nebo je alespoň vyzkoušet.

 

Blahodárné saunování a skvělé zážitky

Tradiční saunování je od nepaměti oblíbenou terapií vhodnou pro podporu a udržení dobrého zdraví, kondice, krásy a dlouhověkosti. Utužuje zdraví, podporuje dobrou imunitu a působí blahodárně na celý organizmus, tělo, duši i mysl.

Mnozí vnímají saunování také jako způsob relaxace a odpočinku, ulevuje od stresu a přetížení. V poslední době je saunování vyhledávané také pro saunové zážitky v sauně.

Provozovatelům wellness centra se saunou nebo saunovým centrům nabízí pořádání saunových ceremoniálů další možnosti, jak rozšířit návštěvnost saunového centra v době,  kdy je v saunách menší návštěvnost (méně vytížené hodiny, dny, roční období). Díky bohatému a zajímavému programu v sauně mají možnost nejen zvýšit návštěvnost sauny, ale také přilákat do sauny nové klienty, které běžné saunování zatím neoslovilo, nebo nejsou z různých důvodů k saunování dostatečně motivováni.

Saunové ceremoniály či saunové rituály v saunách nebo v saunovém světě jsou zajímavým zpestřením běžného saunování. Jsou vyhledávaným saunovým zážitkem, který si nenechají návštěvníci saun ujít. Probíhají v klasické finské sauně i v parní sauně.

Osobnost saunéra

Jaroslav Pallas ve finále mistrovství světa v saunových ceremoniálech

Záleží na konceptu sauny či saunového světa, saunéra či provozovatele jaké osvědčené nebo originální saunové programy návštěvníkům nabídnou.

Ve velkých saunových světech bývá program saunových ceremoniálů vyvěšen u vstupu nebo také před každou jednotlivou saunou, aby návštěvníci věděli v kolik hodin jednotlivé saunové ceremoniály kde začínají a jaké jsou. Mohou si vybrat mezi jednotlivými saunami, kde probíhají různé saunové ceremoniály.

Důležitou roli má zkušený saunér

Ceremoniál trvá zhruba 10-15 minut. Programy vytváří a připravuje zkušený a proškolený saunér, který návštěvníky saun ceremoniály provází, připravuje program, šou, doplňky, je milým a zábavným společníkem. Osobnost, charizma a nadšení saunéra může být tak výrazné, že si ho klienti oblíbí a rádi se na jeho ceremoniály vrací.

Pokud je saunový ceremoniál také tak trochu i šou a zábava, návštěvníci to patřičně ocení.

Saunér při saunových ceremoniálech může používat řadu rekvizit a doplňků. Je to také velmi fyzicky namáhavá práce, u které se saunér pořádně zahřeje a tak je vhodné ocenit jeho výkon na konci ceremoniálu potleskem.

Ceremoniály, při kterých se používá saunová kosmetika, zejména kvalitní, za studena lisované oleje a esence, blahodárné účinky sauny podpoří a znásobí o léčivé účinky olejů. Používat, přímo na tělo v sauně, by se měly jen přírodní produkty, které mají pozitivní efekt na zdraví, tělesnou i duševní kondici.

Saunové esence mají vliv na celý organismus, v závislosti na použitých esencích můžeme podpořit imunitu, náladu, detoxikaci, aj.,

Oleje v sauně vyživují a ošetřují pokožku, podporují hojivé procesy pokožky, zlepšují její kondici a to i s dlouhodobým efektem.

 

♦ Saunová KOSMETIKA pro saunové rituály a saunové ceremoniály

– nedílnou součástí saunového ceremoniálu je aromaterapie do sauny, přidává se do vědra s vodou, směsí se polévají saunové kameny a vůně se s párou šíří po celé sauně, případně je aromaterapie přidávána do dávkovače páry v parní sauně

– používá se saunová kosmetika k potírání těla během saunování, saunové peelingy, saunové oleje, jogurtové směsi, nahřátý med,bahno, aj.,

– oblíbené jsou zejména saunové peelingy, solný saunový peeling, cukrový peeling, peeling s esencemi, bylinkami, medové peelingy, aj,.

 

♦ ATMOSFÉRA při saunovém ceremoniálu

Pro vytvoření atmosféry adekvátně k saunovému ceremoniálu se využívá řada doplňků

– zvukové efekty, hudba z reproduktorů, zvuky, které vytváří sám saunér během saunováním, například díky tibetským mísám

– vizuální efekty světelné, například barevné osvětlení sauny, kolorterapie, Led světélka,

– součástí saunového ceremoniálu mohou být různé dekorace a doplňky, například kostky ledu nabízené k potírání pokožky během saunování,

– během saunování může saunér podávat různé lehké občerstvení, ovoce, bonbony, pití, aj.,

– saunér si pro speciálně laděné saunové ceremoniály může také připravit speciální oblek ( indiánský, šamanský)

– při saunování dětí jsou oblíbené pohádkové příběhy, postavičky a překvapení (občerstvení)

 

 

Jak probíhá saunový ceremoniál?

Profesionální saunér vyškolený v postupech zážitkového saunování připravuje dopředu předem promyšlené saunové ceremoniály. Zahrnují vstupní uvítání účastníků, sdělení informací o čem daný saunový ceremoniál bude a co bude následovat. Podle toho jak je saunový ceremoniál zaměřený saunér vybírá aromaterapii do sauny, může připravit solný peeling nebo bylinný peeling pro potírání těla během saunování.

Peeling v sauně, saunové centrum Saunahof

Během saunování se také používá další saunová kosmetika, například medové přípravky, bahna pro potírání, aj. Saunér při saunování dohlíží, aby vše probíhalo maximálně příjemně, přátelsky upozorňuje na pravidla saunování a snaží se je vysvětlovat.

Během saunování může také použít různé zvukové kulisy, světelné efekty, může podávat občerstvení. Během saunování je efektivní a nezbytné „mávání ručníkem“, kdy saunér při saunování může několikrát vířit vzduch máváním ručníkem, rozvíří horký vzduch v sauně a podle směru mávání ho nasměřuje, například proti saunujícím se klientům. Vytváří tak nárazy horkého vzduchu, které saunování a pocení zintenzivní.

 

Při saunových rituálech sedí účastníci na ručnících nebo na prostěradlech, pokud sedí v dolních patrech sauny, mají nohy na zemi, pokud ve vyšší patrech, měli by mít chodidla také na ručníku.

Po saunových ceremoniálech následuje osprchování zbytků kosmetiky, někdy se ovšem stává, že se olej do pokožky zcela vsákne a může místo ochlazovací sprchy může následovat pobyt venku na čerstvém vzduchu, kde účinky sounového ceremoniálu doznívají.

Každý saunový svět, který nabízí saunové ceremoniály se snaží mít své originální programy, určitě se vyplatí vyzkoušet více míst a zjistit, jaké saunové ceremoniály jsou komu příjemné, najít si své oblíbené a užít si saunování plnými doušky.

 Oblíbené saunové ceremoniály

Solný peeling v sauně

Solný peeling – směr soli a přísad, nejčastěji vonný esencí, se během saunování rozdává například v kalíšcích v množství, které vystačí pro použití na celé tělo.

Během saunování se solný peeling vtírá do pokožky formou lehké masáže, sůl se nechává působit na těle spolu s teplem, které podpoří a zintenzivní působení soli i esencí či bylinek.

Sůl působí jako exfoliant, odstraní z pokožky vrchní odumřelé kožní buňky, zároveň provede příjemnou a lehkou masáž, kůži také desinfikuje a detoxikuje. Esence v solném peelingu ošetřují a vyživují pokožku, výsledkem je krásná, hebká a zdravá kůže.  Oblíbená je himalájská sůl.

Potírání medem, Relax Kolštejn

Medový peeling a potírání medem v sauně

Podobné účinky má i medový peeling. Patří k nejoblíbenějším, zejména mezi ženami. Med je čistě přírodní produkt, který detoxikuje, „vytahuje“ z kůže toxiny, zároveň působí antibakteriálně a hojivě, zanechává pokožku krásnou a sametově jemnou.

Při opakování pak kůže zůstává zdravá a krásná s dlouhodobějším efektem. V sauně se podává medový peeling nebo horký med k potírání těla. Med se nechává na kůži během saunování působit, příjemně voní a díky teplu intenzivně „pracuje“ na dobré kondici pokožky.

 Polévání kamenů během saunování

Saunér polívá během saunového ceremoniálu horké kameny směsí vody s aroma esencí, čímž místnost provoní a také o pár stupňů ohřeje a zvýší relativní vzdušnou vlhkost.

Esenci je součástí saunového ceremoniálu, v některých saunách si klienti esence mohou sami zvolit. Používají se jednodruhové esence, nebo směsi připravené speciálně pro sauny a saunování.

Esence provoní celý prostor sauny. Některá centra připravují k polévání své vlastní, originální „bylinné lektvary“.

saunový ceremoniál, foto:WELLNESS HORAL. Resort Valachy

 Mávání ručníkem – víření vzduchu v sauně

Saunér několikrát během saunování drží pevně oběma rukama ručník a mává jím okolo kamen, proti účastníkům, směrem od otevřených dveří nebo okna. Účelem a efektem je okamžitá změna teploty vzduchu. Víří vzduch po celém prostoru sauny, prudkým máváním nažene horký vzduch ve směru mávnutí, v tom momentě účastník ucítí intenzivní náraz horkého vzduchu, který tělo ještě více ohřívá. Tento efekt může během saunového ceremoniálu několikrát opakovat.

 

Tibetské rituály v sauně
– zpěv tibetských mís

Může probíhat například tak, že si saunér v sauně rozestaví prázdné tibetské misky různých velikostí, ze kterých vychází směsice pestrých tónů, které okouzlí každého, zejména v tak magickém interiéru jako je sauna. 

Během saunování do mís malou palicí bouchá (na stěny nebo kaje mísy) nebo přejíždí po hraně mísy. Mezi jednotlivými gongy jsou různé časové intervaly. Zvuky se šíří prostorem sauny a pomalu doznívají, vibrace z misky se šíří ještě další minutu.

Vibrace gongu cestují přes tělo a šíří se jako Meridian v kruzích v každé buňce těla. Zvuk gongů zklidňující a vyrovnávací účinek a má vést k harmonii těla, mysli a ducha. 

Tibetský ceremoniál je velmi relaxační a uklidňující. Uvolňuje blokády a napětí, pomáhá tělu dostat se opět do rovnováhy a harmonie.

Zvuky gongu z tibetských mís se také používají při různých rituálech nejen k očistě těla, ducha a mysli, ale také k očistě prostoru, který se čistí a získává novou energii. Saunér může pro efekt či podpoření šou použít magii čísel, ceremoniál může doplnit o slovní projev na téma: opakování počtu gongů má své působení, například magická 7, intuitivní 2, postavení misek do kruhu, gongy ve směru hodinových ručiček, aj.


Zajímavosti ze světa saunových ceremoniálů

NÁZVY pro saunové ceremoniály, speciální NABÍDKA

♦ Saunér může saunový ceremoniál různě pojmenovat, většinou se používají jasné názvy pro ty nejvíce oblíbené (Solný peeling), někdy jsou názvy pro saunové ceremoniály součástí marketingu a tak název má nalákat a zaujmout, například: Kleopatřin ceremoniál, Saunový ceremoniál s překvapením, Oriental Expres, Příběh Vesmíru, Indiánské léto, Pohádkové saunování pro děti, aj.

♦ Saunové ceremoniály se někde připravují pro celé rodiny, mohou se jich v určité dny zúčastnit i děti a většinou jsou z takového zážitku nadšené.

♦ Některá centra pak připravují saunové ceremoniály a saunové rituály speciálně pro ženy nebo pro muže. Zahrnují takové esence a doplňky, které mají ženy či muži oblíbené, například květinové, ovocné, či medové rituály jsou oblíbené u žen, mentolové, eukalyptové u mužů. Mají také své názvy, jako například  Lady – beauty saunový rituál,  MEN ONLY rituál.

♦ Magické mohou být saunové rituály při úplňku, při svíčkách, během saunové noci

♦ Saunové tématické večery v sauně, například Japonský večer (vůně květů, třešní), Tibetsý večr, (gongy, energie), Ovocný sen, Cesta kolem světa

♦ Saunové ceremoniály se mohou připravovat v souladu s ročním obdobím: Halloween, Jarní detox, Vinobraní, Imunita, Vánoční atmosféra s překvapením, Letní vánek, Zima útočí, Lesní ovoce a luční byliny,

♦ Během saunování by mělo být k dispozici pití, vhodné je i lehké ovocné občerstvení, po saunových rituálech by měl rozhodně následovat odpočinek v relaxační místnosti,

♦ Hvězdy v sauně – v některých saunových centrech označují saunové rituály hvězdičkami, na první pohled je tedy patrné, jaký saunový rituál je vhodný například pro začátečníky nebo pokročilé, některé jsou které jsou náročnější či delší.

♦ Mistrovství v saunových ceremoniálech
Um, fantazie a nadšení pro saunové ceremoniály předvádí saunéři z celého světa při různých národních saunových kláních, saunové ceremoniály mají také své mistrovství.

 

zdroj: www.wellnesslife.cz

 

Kam dál?

Nové trendy v saunování
Dekorace do sauny
Barevné osvětlení v sauně
Aromaterapie do sauny, esence v sauně
Solná sauna, sůl v sauně, solné lampy a doplňky
Kamenné dekorace v sauně
Domácí sauna – fotogalerie
Kosmetika do sauny – saunové peelingy a rituály

 

rubriky:
Bazény a vířivky
Sauny a saunování
Domácí wellness
Komerční wellness
Wellness interiéry
Wellness design a dekorace
Wellness vybavení
Zahradní wellness
Wellness trendy
Fotogalerie wellness

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.