Follow me
0

Nejčastější problémy s vířivkami, co nás trápí a jak to řešit, II.část

Úprava vody ve vířivce. Zákal vody ve vířivce.
Tvrdá voda ve vířivce. Manuál pro vířivky.

 

Uvažujete o pořízení vířivky nebo už vířivku máte a hledáte odpovědi na některé problémy spojené s jejím provozem? Vířivka je skvělá věc, horká bublající voda neustále připravená nabídnout odpočinek, relaxaci, zábavu nebo úlevu.

Někdy ale může také pěkně potrápit a to zejména v případě, že se ji nedaří udržet v perfektní provozní kondici. Jde zejména o úpravu a údržbu vody.
Bez dobrých instrukcí a rad jak na to si s tím poradí málokdo, proto Vám v následujícím článku přinášíme několik praktických informací a tipů.

 

 Zákal vody

Zákal vody může být způsoben nastavením krátkých filtračních cyklů nebo ucpaným filtrem, je potřeba zkontrolovat stav kartušové vložky a opláchnout ji čerstvou vodou.

Je potřeba také kontrolovat délku filtračních cyklů, pokud je vířivka vybavena  programovatelnými filtračními cykly, protože desinfekce je účinná jedině tehdy, když je voda v pohybu a dostane se i do nejmenších koutů rozvodů a hadic. Někdy stačí dvě hodiny filtrace, jindy je bazén zatížen a i šest hodin může být málo.

Pokud voda ve vířivce pění, pravděpodobně obsahuje nevhodné látky ze zbytkové kosmetiky, pracích prášků nebo jste přidali nevhodnou vůni či čistič. Na pěnu existují chemické odpěňovače, ale vždy je také potřeba zkontrolovat i ostatní možné příčiny – stav filtru, filtrační cykly a kvalitu vody.

 

 

Tvrdá voda a její vliv na vířivku

Vysoký obsah minerálů rozpuštěných ve vodě, neboli tvrdá voda, napadá všechna zařízení, která s ní přijdou do styku, takže i vířivku.

Postupně se znehybňují trysky nebo se obaluje topení, takže pokud se tvrdá voda nekontroluje a neupravuje dochází k vyřazení z provozu a k servisování.  Preventivním opatřením je úprava vody při prvním napuštění a každém dopouštění. Pokud je voda v pořádku, neměla by se často měnit či dopouštět, vhodné je častější pouštění trysek, aby se nezanášely.

 

Uživatelský manuál k nezaplacení aneb chyby uživatelů

Manipulace s termokrytem tak, aby se nezničil, je věcí logiky a instrukcí, které stačí znát a dodržovat. Nikdy nevstupujte na termokryt, není stavěný na zátěž. Při velké sněhové nadílce odklízejte sníh z termokrytu, jeho nosnou částí je polystyren, která se může polámat. Při manipulaci držte termokryt za úchyty k tomu určenými, netahejte za přesahy. Chraňte termokryt před vlivem chloru a zejména před protržením nebo propícháním ze spodní části, nasákl by vodu a ztěžkl, pak je řešením jedině výměna.

Ucpaný filtr

Filtr se postupně zanáší nečistotami, takže je dobré ho pravidelně opláchnout proudem čisté vody, aby byl průchozí.

Dojde-li k jeho ucpání, jednak nemá účinnost, ale také může u levnějších van způsobit zablokování průtoku vody a přehřátí čerpadla nebo i topidla, pokud není v pořádku systém průtokových čidel a zpětných klapek.

  Filtrační cykly

Filtrační cykly bez manuálu nastavíte těžko, s manuálem je zábava cykly a režimy měnit podle potřeby a tak šetřit energii. Logicky pokud se chystáte vanu z nějakého důvodu nějaký čas nepoužívat je lépe využít přednastavený režim často nazvaný například  Sleep nebo Economy, kdy se automaticky sníží teplota a zkrátí doba filtrace.

  Chybové hlášky

Chybové hlášky na displeji napovídají, co vaně schází. Pokud máte při ruce manuál, můžete zjistit možné příčiny a správné postupy řešení. Všechno sami opravit nemůžete, ale je řada jednoduchých pravidel a postupů, které sami zvládnete a nevydáte peníze za to, že Vám technik přijede třeba nahodit jistič nebo dopustit vodu na požadovanou hladinu.

  Zazimování vířivky

Pokud je třeba vířivku zazimovat je také třeba přemýšlet co vířivce vyhovuje a co ne. Často se stává, že se vířivka prostě jen vypustí.

Následky takového omylu mohou být fatální – zmrzlá voda v rozvodech může způsobit jejich roztrhání. Utržené potrubí přímo u akrylátu nebo narušený celý skelet nemusí být opravitelný. Seznamte se tedy i s postupem, jak vířivku zazimovat. Lepší je ale vířivku využívat celoročně.

 


připraveno ve spolupráci s Canadiana Whirlpools,
foto Canadiana Whirlpools a archiv wellnessinteriery.cz

 

 

Kontakt 

 

 

Kam dál?

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKamenné obklady ve wellness a spa
 Kamenné tapety ve wellness a spa
 Dekorace na skla ve wellness a spa
 Nástěnné malby ve wellness a spa
  Jak působí barvy v interiéru

 

 

 

Další články o wellness

 Stavíme domácí wellness
Vybavení pro domácí wellness
Kamenné obklady v interiéru
Co nabízí dřevoplast? Obložení z dřevoplastu.

Čím obložit vířivky a whirlpooly?
Dekorativní obklady ve wellness a spa
Fotogalerie dřevoplast

 

 

Dekorace ve wellness a SPA

wellness-interier-spa-dekorWellness interiér plný květin – květiny ve wellness a SPA – květinová dekorace
Jak zaujmout klienty ve wellness a SPA – mocné emoce
Dekorativní obklady ve wellness a SPA
Dekorativní sklo ve wellness a SPA – sklo s potiskem a motivy
Oblázky a kamínky ve wellness a SPA – fotogalerie

 Ohebný kámen – snadná dekorace s přírodním kamenem – kamenné tapety ve wellness a SPA
Originální paravany ve wellness a SPA interieru
Wellness vybavení
Terasy z dřevoplastu ve wellness a SPA

 

vybavení pro sauny a saunování

Nové trendy v saunování
Dekorace do sauny
Barevné osvětlení v sauně
Aromaterapie do sauny, esence v sauně
Solná sauna, sůl v sauně, solné lampy a doplňky
Kamenné dekorace v sauně
Domácí sauna – fotogalerie
Kosmetika do sauny – saunové peelingy a rituály

 

Další rubriky na webu wellnessinteriery.cz:

Bazény a vířivky
Sauny a saunování
Domácí wellness
Komerční wellness
Wellness interiéry
Wellness design a dekorace
Wellness vybavení
Zahradní wellness
Wellness trendy
Fotogalerie wellness
Wellness vybavení

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.