Follow me
0

Esence do sauny – provoněná pohoda

Jak zpříjemnit domácí saunování?
Blahodárné účinky sauny podpoří
bylinky, kameny a pivo.

Přidáním vonných esencí a olejů  můžeme svůj pobyt v sauně obohatit o aromaterapii. Podle toho, jakou saunovou esenci zvolíme, docílíme i určitého účinku na organismus.

 

Sauna je ideálním místem, kde se dá maximálně využít pozitivních účinků aromaterapie. Přidáním vonných esencí do sauny můžeme svůj pobyt v sauně obohatit o příjemnou společnost aromaterapie.

Protože částice uvolňující se do vzduchu mívají většinou antiseptické a dezinfekční účinky, je aromaterapie výtečným pomocníkem při léčbě nachlazení a rýmy.

Některé složky napomáhají uvolnit stresové stavy, další pak odplavit toxiny a tím přispívají i k celkově očistě těla.

Vůni v sauně můžeme aplikovat ručně současně s tím, když v sauně ke zvyšování vlhkosti vzduchu běžně poléváme horké kameny vodou.

domácí-sauna-doma wellness interiéry wellness design wellness a spa
Therme Laa – finská sauna – interiér sauny

Pro vytvoření aromaterapie v potírně můžeme rovněž využít speciální zařízení, automatickou dávkovací pumpu esencí.

V klasické sauně toto zařízení směšuje vodu s vonným koncentrátem a prostřednictvím trysky umístěné nad topidlem ji vstřikuje na kameny, čímž se uvolňují vonné látky.

Interval a velkost dávek lze nastavit, stejně jako mix jednotlivých esencí. Existuje i aromapumpa pro parní lázně, která dávkuje aroma spolu s párou.

 

aromasauna-wellness-interiery welness design wellness provoz
aroma sauna – bylinná sauna

Bylinky v sauně

V bylinných lázních se do saunové kabiny pokládají ve speciální nádobce nebo nástavci nad kameny sušené byliny, nakrájené ovoce (nejčastěji citrusy), z nichž se ve vlhkém teplém ovzduší uvolňují léčivé aromatické látky.

 

domácí sauna, domaci sauna, sauna doma, kameny do sauny, interiér sauny, interier sauny,  foto:  Sauny Salus

 Terapie kameny

Ani kameny nezůstanou ležet ladem. V tomto případě jde o terapii léčivými kameny, které se umisťují do nástavců nad saunové kameny.

Při zvyšujících se teplotách se z nich uvolňují minerály a pozitivní energie, uvádí se však, že potřebného efektu lze docílit jen při teplotách do 40 stupňů Celsia a šedesátiprocentní vlhkosti.

 

domácí sauna, domaci sauna, sauna doma, kameny do sauny, interiér sauny,  interier sauny,  foto:  Sauny Salus

 

Pivo budiž pochváleno

Pivo se považuje za iontový nápoj plný energie. Uplatnění nachází i v interiérech sauny jako součást terapie. Pivní lázně vytvoříme poléváním horkých kamenů pivem, přičemž se do vzduchu dostává typická vůně piva, tato terapie je rozšířená zejména v Chorvatsku. Někdy se používá i slivovice.

 

 

 

Esence do sauny- oblíbené saunové esence
pro navození příjemné nálady, vůně a atmosféry

Při nákupu esencí do sauny se vždy vyplatí k nim přivonět, orientovat se hlavně nosem, spíš než názvem. Je důležité, aby nám esence v sauně voněla. Praktické je zásobit se několika různými vůněmi, které můžeme při saunování různě obměňovat, podle toho, na jakou vůni máme zrovna náladu. Hlavně, když jsou při ruce..

Volit bychom měli rozhodně kvalitní produkty

Pouze 100% přírodní esence mohou skutečně příznivě ovlivňovat lidskou mysl, náladu, emoce, nervový a imunitní systém a také podporovat a stimulovat náš organismus.

♦ Pouze přírodní esence do sauny patří jednoznačně k těm nejkvalitnějším, které můžeme použít.

♦ Pokud saunové esence používáme často a nehledíme na jejich kvalitu či složení, spolu s přírodními složkami proniká naší kůží i plícemi do těla řada látek, které jsou alergenní, škodlivé a mohou být i zdraví nebezpečné, zejména ve větším množství.

♦ U kvalitních saunových esencí a aromaterapii osvědčených výrobců a značek si můžeme být jisti, že každá esence prochází přísným laboratorním zpracováním a kontrolou, splňují se náročná kritéria na kvalitu.

♦ Naopak syntetické esence vyrobené chemickou cestou v laboratořích nejenže nikdy nemohou nahradit přírodu a její účinky, ale zároveň mohou v organismu způsobit řadu problémů.

Aromaterapie do sauny

  ♦  Saunové esence prostupují do těla dechem i pokožkou (při natírání) a pozvolna jej uklidňují, regenerují, příjemně stimulují nebo osvěžují. Zvolit si můžeme z hotových saunových směsí, nebo volit jednotlivé esence a ty střídat či kombinovat.

♦ S výběrem a použitím konkrétních esencí můžeme cíleně dosahovat konkrétních výsledků při podpoře našeho zdraví a celkové kondici organizmu, podle toho, jaký problém nás trápí.

♦  Tím, že póry v pokožce jsou vlivem saunování rozšířené, přijímají přírodní éterické látky se zvýšenou intenzitou.

Stromy a jehličí:

Nejoblíbenější esence do sauny jsou kombinace klasických éterických olejů z jehličnanů,  samostatně nebo ve směsích, uvolňují svaly,  působí příznivě na dýchání, kondici průdušek, harmonizují a prohlubují dýchání.

Posilují obranyschopnost organismu a tělesnou výkonnost. Oblíbené jsou více u mužů.

 

Ovocné esence a směsi:

patří k nim hlavně citrusy, pomeranč, červený pomeranč, mandarinka, klementinka, a také se do směsí přidávají citronové trávy.

U citrusů může vznikat fotosensitivita, reakce pokožky na slunění, venku nebo v solárku. Mají pozitivní vliv na náladu, povzbuzují, osvěžují, harmonizují, podporují dobrou náladu, mírní deprese a skleslost. Citrusy a ovoce milují i děti, jsou oblíbené u žen více než u mužů. Citrusy v sauně působí také antisepticky, podporují dobrou imunitu.

 

Borovice
má výrazné antiseptické účinky, pomáhá při nachlazení, rýmě, výborně regeneruje při svalové únavě, hojně se přidává do saunových směsí, dezinfikuje a čistí vzduch
Jedle
je antiseptická, vhodná k osvěžení vzduchu, při nachlazení lehce stimuluje dýchání, při revmatických bolestech a nedostatečném prokrvení končetin, lze použít do saunových směsí i do osvěžovače vzduchu
Smrk
je účinný při nachlazení, podporuje pocení, silně čistí vzduch, je vhodný do masážních olejů a koupelí při revmatismu či silné únavě, saunových směsí, uklidňuje, stimuluje činnost kůry mozkové
Modřín
uvolňuje nervozitu, působí proti revmatismu, bronchitidě, dráždivému kašli a svalové bolesti
Jalovec
má výborné čistící schopnosti, je antiseptický na dýchací cesty, účinný na svalové a revmatické bolesti, podporuje pocení. Pomáhá při onemocnění močových cest
Eukalypt
patří k nejúčinnějším prostředkům při dýchacích obtížích, napomáhá hojení ran, podporuje koncentraci, má příznivé účinky na migrénu, čistí vzduch
Rozmarýn
silný stimulátor, podporuje koncentraci, zahání únavu a úzkost, pomáhá při nachlazení, chřipce a revmatismu, využívá se k masážím při bolesti svalů (látku není vhodné aplikovat, jde-li o těhotné ženy, epileptiky a při vysokém krevním tlaku).
Citron
díky osvěžujícím účinkům se doporučuje při duševní námaze, působí proti bolestem hlavy, infekcím dýchacích cest, má antiseptické účinky, snižuje krevní tlak, povzbuzuje trávení a příznivě působí na pleť
Citronela
má antidepresivní, silně antivirální, podporuje koncentraci a zlepšuje náladu, vhodná při bolestech hlavy
Klementinka
svěží vůně podobná mandarince, je velmi oblíbená u dětí, uvolňuje napětí, vhodná proti migrénám, používá se také do koupelí, k masážím, aromalamp
Lemongras
osvěžující vůně povzbuzuje při dlouhodobém zatížení, napomáhá koncentraci, je vhodný do zakouřeného prostředí, má příznivé účinky při léčení výronů, otoků a pohmožděnin
Limeta
svěží vůně povzbuzuje při únavě, mírní deprese a rozveseluje, má výrazné antiseptické a antivirální účinky, čistí vzduch
Červený pomeranč
harmonizuje psychiku, navozuje dobrou náladu, silně osvěžuje, může zvyšovat fotosenzibilitu

 

Kam dál?

Nové trendy v saunování
Dekorace do sauny
Barevné osvětlení v sauně
Solná sauna, sůl v sauně, solné lampy a doplňky
Kamenné dekorace v sauně
Domácí sauna – fotogalerie
Kosmetika do sauny – saunové peelingy a rituály

 

rubriky:
Bazény a vířivky
Sauny a saunování
Domácí wellness
Komerční wellness
Wellness interiéry
Wellness design a dekorace
Wellness vybavení
Zahradní wellness
Wellness trendy
Fotogalerie wellness

 

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.