Follow me
0

Domácí wellness – co vybrat pro wellness doma?

Domácí wellness může být součástí bytu, domu i zahrady.

 

BS-Finnland-sauna

Domácí wellness
v malém prostoru.

Pro domácího wellness se nejčastěji volí kombinace voda, teplo a relaxace, tedy bazén či vířivka nebo swim spa, sauna nebo vyhřívárna a odpočinkový prostor.

Rychlý rozvoj technologií, designu a materiálů umožní každému příznivci wellness zařídit si domácí wellness zcela podle svých představ a finančních možností.

 
 

 

 

I v rámci malé koupelny si můžeme doma vytvořit příjemné wellness prostředí. Domácí sauny, zejména infrasauny, se  montují i do panelových bytů. Jsou vhodné i pro 1-2 osoby, takže jsou rozměrově velmi malé, ale naprosto dostačující. Pohodlí v sauně a prostoru kolem saun doladí doplňky a dekorace do sauny.

Vana může mít zabudované trysky, sprcha speciální horní hlavici, která pouští vodu ve stylu mlhy nebo tropického deště. Příjemné jsou i boční  masážní trysky ve stěně sprchy nebo panel s masážními tryskami.

 

Caretta-spa-domácí-infrasauna

 

V rámci wellness v koupelně můžeme využít různých dekoračních efektů. Saunování obzvláštní barevná měnící se světla – kolorterapie, nebo aromaterapie do sauny,  a také saunová kosmetika.

V prostoru wellness můžeme zabudovat Tv a audio techniku. Efektivní, barevné nebo intimní osvětlení dodá wellness prostoru příjemnou atmosféru vhodnou k relaxaci a odpočinku.

Zvolit můžeme dekorativní obklady, které nás přenesou do interiéru zámku, do exotiky nebo lesa.

Barvy, vzory a dekory napodobí dnes dřevo, kámen nebo beton a jsou velmi oblíbené. Obkládají se nejen vany, vířivky nebo sauny, ale také stěny, částečně do určité výšky, třeba za vířivku, nebo kompletně celé stěny.

Zajímavostí, která je vhodná zejména do menších prostorů jsou pnuté stropní fólie, které opticky zvětší a prosvětlí prostor, nebo mu přidají zajímavý efekt odlesku. Pnuté stropní podhledy mají řadu výhodu.

Atmosféru ve wellness místnosti doladí doplňky a drobnosti, koupelnu ve stylu wellness si dnes může dopřát každý.

Velmi dekorativně působí například solné lampy a doplňky v rámci wellness, mají také blahodárný vliv na naše zdraví.

Trendy v obkladech pro koupelnu a wellness nás stále motivují něčím novým a zajímavým co můžeme vybrat pro naše relaxační a útulné wellness interiéry.

 

 

 

 

 

Bazén pro domácí wellness

Snem či představou každého je mít doma bazén. Podle velikosti, kterou můžeme věnovat pro vodní plochu, dochází většinou k rozhodnutí,  zda vybudovat bazén či pořídit vířivku ( vířivý bazén – whirlpool).

Novinkou několika posledních let je pak swim spa, menší bazén s protiproudem, ve kterém je možné si zaplavat, ale i relaxovat v části vybavené tryskami.

 

 

 

Bazény pro domácí wellness můžeme obecně rozdělit do dvou skupin podle jejich umístění  na interiérové či exteriérové. Má-li investor zahradu vhodnou pro vybudování venkovního bazénu, bývá také zahrada součástí domácího wellness.

Bazény se pak dále dělí podle typu výstavby a konstrukce.
Hlavní výhodu často voleného  betonového/ keramického bazénu je individuální vzhled a takřka neomezená trvanlivost. Nevýhodou můžou být vyšší náklady na zbudování. Další oblíbenou variantou jsou stavebnicové -fóliové bazény, které jsou velmi variabilní, rychlé na výstavbu a cenově dostupnější.

 

 Vířivky pro domácí wellness jsou oblíbenou a velmi častou výbavou wellness doma.

Vejdou se i do menších prostorů, mohou mít tvary, barvy a vnitřní uspořádání trysek a sedadel dle přání budoucího majitele.

Ze široké nabídky výrobců a dodavatelů si vybere opravdu každý. jen je potřeba si prodejce skutečně dobře ověřit. Na trhu jsou i tací, kteří vozí nekvalitní vířivky z Číny a kupující to vůbec nepozná.

 

Vířivka je hydromasážní bazének s teplou vodou, který má vlastní topení i filtraci. Je vhodný pro celoroční provoz jak v interiéru tak exteriéru za každého počasí, třeba i na horách. Provoz vířivek v zimně je úžasným zážitkem i relaxací.

Vířivku lze postavit na podlahu a zapojit Elegantně vypadají vířivky zabudované nebo obložené různým materiálem, například dřevem či kamene, nebo mozaikou, tak aby stylově vynikala nebo ladila s interiérem domácího wellness.

Instalace vířivky doma v podstatě u jednoduchých typů nevyžaduje žádné stavební úpravy. Může se však stavebně instalovat tak, aby byla například součástí římských domácích lázní, nebo dřevěné konstrukce teras, atd. Čím obložit vířivku je otázkou vkusu a individuální představy toho, kdo si ji pořizuje.

K pohodě v bublinkách pak přispívá řada doplňků a aromakosmetiky. Vybírat bychom ale měli pouze ty produkty, které jsou vhodné do vířivky. Někdy to na nich bývá to na nich napsané, lépe je vybírat u prodejců vířivek, nebo se musíme ptát. Než nalijeme esenci do vody, měli bychom vědět co obsahuje. Ne každá kosmetika je vhodná do vířivky, může ucpat či zanést filtraci a omezit správné funkce celé technologie.

Swim spa pro domácí wellness je menší než běžný interiérový bazén, ale větší než whirlpool, přitom spojuje funkce obou.

Díky dvěma částem – plavecké a relaxační, je možné si v protiproudu zaplavat a v relaxační části s tryskami v klidu relaxovat a užívat podvodní masáže. Swim spa se stává častou a oblíbenou součástí domácího wellness, díky své příjemné velikosti, praktickému využití a menším nákladům na pořízení a provoz. Swim spa se instaluje na zahrady i do interiérů.

 

 

Teplo do domácího wellness vnáší sauna

Sauna je v Čechách všeobecně velmi oblíbená a momentálně  saunování oslovuje velkou část populace i díky různým saunovým rituálům a zážitkům v sauně.  Saunování má u nás velkou tradici a proto i sauna patří do základní sestavy pro domácí wellness.

Saunování má blahodárný účinek na celý organismus všech věkových kategorií a saunování doma je velmi příjemné zejména díky následnému pohodlnému odpočinku v domácím prostředí.

 

Mezi nejčastěji instalované sauny pro domácí wellness patří dřevěné sauny, zejména klasická – finská sauna. Na paty jí šlape infrasauna.

Finskou saunu i infrasaunu lze instalovat téměř do každého prostoru, do bytu i do domku případně do exteriéru jako saunový domek nebo  saunový srub.

Trochu náročnější na výstavbu a prostor jsou pak vyhřívárny založené na páře, například parní lázně, turecké  lázně nebo římské lázně atd., jež jsou  uvnitř obložené, nejčastěji mozaikou nebo obklady.

 

 

  Finská sauna pro domácí wellness . O finské sauně se hovoří také jako o sauně klasické. Je to horkovzdušná lázeň s teplotou vzduchu kolem 80–100 °C při velmi nízké relativní vlhkosti 10–15 %. Optimálního účinku saunování se dosahuje postupným prohříváním, kdy s potem z těla odcházejí i škodliviny a nečistoty.

Infrasauny pro domácí wellness. Infrasauny ohřívají tělo pomocí infračerveného záření, které dokonale prohřeje celé tělo.  Vyhovuje zejména těm, kteří nemají rádi příliš suchý vzduch v klasické finské sauně. Infračervené prohřívací kabiny ocení zejména ti, kteří nemohou ze zdravotních důvodů používat klasickou saunu. Pobyt v infrakabině povzbuzuje krevní oběh, ulevuje při bolesti  svalů a je vhodný i při léčbě  chronických chorob.

 Infrasky je zařízení na principu infrasauny, ale není zde použita žádná kabinka. Infrazářič je připevněn na stropě a osoba leží pod ním na lehátku. Na stejném principu je založeno i Sunsky (Solární louka), ale využívá se především pro zdravé opalování. Výhodou obou zařízení je nenáročnost na prostor a údržbu.

Interiér sauny doladí řada doplňků pro příjemnou a jedinečnou atmosféru. Oblíbené je stropní osvětlení formou kolorterapie – hvězdné nebe, které mění barvy podle nastavení. I do saunování přichází stále nové trendy v saunování, které nabízí stále úžasnější zážitky a zlepšují pohodu při saunování.

 

 

 

Aktivní odpočinek je součástí každého wellness i toho doma

Každou proceduru ve wellness by měl doprovázet odpočinek či relaxace. Po plavání, saunování nebo po masáži je naše tělo unavené. A i když únavu hned necítíme, tělo potřebuje čas mezi procedurou a další aktivitou, aby účinky procedury dozněly, a aby tělo vystavené například saunování a ochlazování se dostalo opět do své obvyklé kondice a harmonie.

Odpočinek je přímo součástí sanování, bez něj by účinky sauny nebyly kompletní. Při odpočinku účinky procedury doznívají a pak teprve mají tem pozitivní přínos pro zdraví, kondici a prevenci.

 

Nedílnou součástí wellness doma je také pohodlný a funkční wellness nábytek. Uplatní se v prostoru kolem sauny, u bazénu, na zahradě nebo na terase.

Saunový nábytek nebo praktická pohodlná lehátka patří zejména do odpočívárny, pokud je součástí domácího wellness.

Kompletně vybavené a zařízené prostory pro odpočinek a relaxaci, kromě kvalitního wellness nábytku, mívají také prakticky přizpůsobené zázemí.
TV a audio instalaci, třeba i malý bar s lednicí a prostorem pro občerstvení. Atmosféru domácího wellness doladí také oblíbený krb či vinotéka, řada doplňků a dekorací, které podporují příjemnou a relaxační atmosféru.

Ideální pro aktivní odpočinek je také zahradní wellness, spojení s přírodou nabízí skutečně dokonalou harmonii pro tělo, duši i mysl.

 

Kontakt 

 

 
Foto: Canadiana whirlpools, Reš-stavby, wellnessinteriéry.cz, Caretta Spa, Bs Finnland Sauna

 

 

Kam dál?

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERAkamenné obklady ve wellness a spa

 kamenné tapety ve wellness a spa

 dekorace na skla ve wellness a spa

  nástěnné malby ve wellness a spa

  jak působí barvy v interiéru

 

Další články o wellness

 Stavíme domácí wellness
Vybavení pro domácí wellness
Kamenné obklady v interiéru
Co nabízí dřevoplast? Obložení z dřevoplastu.

Čím obložit vířivky a whirlpooly?
Dekorativní obklady ve wellness a spa
Fotogalerie dřevoplast

 

 

Dekorace ve wellness a SPA

wellness-interier-spa-dekorWellness interiér plný květin – květiny ve wellness a SPA – květinová dekorace
Jak zaujmout klienty ve wellness a SPA – mocné emoce
Dekorativní obklady ve wellness a SPA
Dekorativní sklo ve wellness a SPA – sklo s potiskem a motivy
Oblázky a kamínky ve wellness a SPA – fotogalerie

 Ohebný kámen – snadná dekorace s přírodním kamenem – kamenné tapety ve wellness a SPA
Originální paravany ve wellness a SPA interieru
Wellness vybavení
Terasy z dřevoplastu ve wellness a SPA

 

vybavení pro sauny a saunování

Nové trendy v saunování
Dekorace do sauny
Barevné osvětlení v sauně
Aromaterapie do sauny, esence v sauně
Solná sauna, sůl v sauně, solné lampy a doplňky
Kamenné dekorace v sauně
Domácí sauna – fotogalerie
Kosmetika do sauny – saunové peelingy a rituály

 

Další rubriky na webu wellnessinteriery.cz:

Bazény a vířivky
Sauny a saunování
Domácí wellness
Komerční wellness
Wellness interiéry
Wellness design a dekorace
Wellness vybavení
Zahradní wellness
Wellness trendy
Fotogalerie wellness
Wellness vybavení

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.