Follow me
0

Domácí sauna – do domku i do bytu – jak vybrat domácí saunu

 

Mít doma saunu je především velmi pohodlné.
Wellness doma.

Pro řadu lidí je představa návštěvy veřejné sauny spojená s jistým nepohodlím. Domácí sauna nabízí naprosté soukromí, doma se můžeme sami rozhodnout kdy a s kým se budeme saunovat.

Domácí sauna nabízí majiteli využití zcela podle jeho představ a potřeb. Majitel domácí sauny má velkou výhodu nejen v tom, že mu odpadá cestování a přepravování do sauny veřejné a zpět domů. Může kdykoliv  relaxovat v příjemném a  v důvěrně známém prostředí domova, sám, s rodinou nebo s přáteli.

Domácí sauna je také prostředí kde si můžeme sami zvolit svoji oblíbenou aroma esenci nebo používat oblíbenou saunovou kosmetiku.

Domácí sauna nám také umožní kdykoliv zvolit individuálně teplotu ( nahřátí sauny ), vlhkost, nebo osvětlení. To je velmi přínosné zejména pokud saunování učíme doma i své děti, pro které je vhodná nižší teplota v sauně.

Pro sebe i pro děti můžeme sami zvolit saunovou esenci například v závislosti na ročním obdobní nebo zdravotní kondici. Děti mají rády například pomeranč nebo mandarinku, v období vyšší zátěže na imunitní systém můžeme volit esence s antibakteriálními účinky, například jehličnany nebo eukalyptus.

 

Domácí sauna do bytu i do domku

Domácí sauny jsou stále oblíbenější, instalují se samostatně do malých bytů i jako součást kompletního domácího wellness centra. Na oblibě získávají také venkovní domky a saunové sudy. Výrobci nabízí řadu možností, velikostí, druhů, provedení a designů, které dobře ladí s interiérem nebo se zahradní architekturou. Domácí sauny jsou vhodné téměř do jakéhokoliv prostředí. Vybere si ten, kdo dává přednost celodřevěnému provedení i milovníci designu, kterým výrobci nabízí prosklené provedení doplněné o lakované panely.

Jak vybrat domácí saunu

Jaký typ sauny zvolit, záleží hlavně na individuálních požadavcích a finančních možnostech budoucího majitele domácí sauny.

Aby nedošlo ke zbytečným omylům, je lépe se v otázce volby domácí sauny obrátit na odborníky a poradit se o výhodách či nevýhodách konkrétních typů saun, jejich životnosti, spotřebě energie a údržbě.

Pro menší prostory, například v panelových stavbách, jsou vhodné zejména saunové kabiny jejichž výhodou je rychlá montáž. Do obezděného prostoru se pak montují vestavěné sauny, které mohou být obestavěny či jinak začleněny do prostoru.

Na větších plochách můžeme uvažovat o vybudování kompletního saunového zázemí, dokonce i celého relaxačního saunového komplexu, kde kromě vlastní sauny jsou k dispozici šatna, odpočívárna s lehátky, bar pro občerstvení, televize a další vybavení, které zpříjemní saunování.

V takovémto centru si mohou nerušeně užívat relaxace a pohodlí najednou všichni členové rodiny.

V nabídce pro domácí saunování najdeme i exkluzivity jako jsou saunové domky či srubové sauny pro interiérové instalace ale i venkovní použití, samostatně do zahrady nebo jako součást venkovního wellness v zahradě.

Dále se setkáme i se saunou v podobě venkovní chatky či sudu. Design a podoba venkovní sauny může mít mnoho podob, velikostí a tvarů. Záleží na nápadu a fantazii majitele domácí sauny.

 

Do sauny s jasnou představou

Co bychom měli konzultovat s dodavatelem sauny?

 • jaký druh sauny/potírny zvolit

• jak velká a pro kolik osob má být

• kam ji umístit, zda ven nebo dovnitř

• jak často budeme saunu využívat

• jakým způsobem ji vytápět

• jak řešit důležité odvětrávání

• jaké zvolit ochlazování

•kde se bude po saunování relaxovat

•provedení sauny a saunové doplňky

 

Do horka, nebo do vlhka?

 

 

Finská sauna

O finské sauně se hovoří také jako o sauně klasické. Je to horkovzdušná lázeň s teplotou vzduchu kolem 80–100 °C při velmi nízké relativní vlhkosti 10–15 %. Optimálního účinku saunování se dosahuje postupným prohříváním, kdy s potem z těla odcházejí i škodliviny a nečistoty.

 

 

 Infrakabina

Infračervené prohřívací kabiny ocení zejména ti, kteří nemohou ze zdravotních důvodů používat klasickou saunu.

V infrakabině se používá jiný způsob vytápění i prohřívání než v sauně,  a to infračervené záření.

Pobyt v infrakabině povzbuzuje krevní oběh, ulevuje při bolesti  svalů a je vhodný i při léčbě  chronických chorob.

Infrakabiny  se používají zejména ve sportovních střediscích a fitness centrech k prohřátí organismu před fyzicky náročným výkonem.

 

 

Parní lázně a kabiny

Na rozdíl od finské sauny působí na člověka v parní lázni maximální vlhkost vzduchu  při relativně nízké teplotě kolem 40 °C. Proto se za nejdůležitější součást zařízení považuje vyvíječ páry (parní generátor řízený mikroprocesorem) s mnoha programy pro jednotlivé  funkce (například sloužící k zabránění usazování vodního kamene, program pro dávkování  aroma, atd.)

Parní lázně a kabiny se od klasických – dřevěných saun liší také stavbou a interiérem, který má nejčastěji vnitřní povrchovou úpravu  kombinovanou z různých keramických obkladů (mozaikových, skleněných nebo kamenných) laděných do různých stylů (turecký, antický, orientální apod.). Kombinují se rovněž různé barvy a tvary obkladů.

Součástí zařízení bývají i speciální doplňky, jako je ozvučení, světelné efekty (zejména na stropě), speciální dávkovací aromapumpy, masážní sprchy, které vyvolávají efekty provoněného tropického deště či mrholení, aj. Nejčastěji se setkáváme s aroma lázní, tureckou nebo bylinkovou lázní.

 

Interiér sauny – Cedrus Spa

Dokonalá atmosféra pro domácí saunu
Vaše sauna může být jedinečný originál!

Interiér či exteriér domácí sauny nemusí tvořit pouze samotné dřevo. Před stavbou sauny můžeme uvažovat o různých dekoracích do sauny, které interiér sauny nebo jeho okolí pozvednou, obzvláštní či doplní. Vždy nabízí něco navíc nejen saunovému interiéru, ale získáme tak i originální atmosféru pro samotné saunování.

Interiér sauny doladí také saunové doplňky nebo zajímavý zdroj tepla v různých designových podobách.

O příjemnou saunovou atmosféru domácí sauny se postará zajímavé osvětlení s kolorterapiií nebo saunové hvězdné nebe.

Velmi efektivní a oblíbené jsou saunové solné panely a obklady. V interiéru sauny se kromě kamenů na topeništi objevují také obklady z kamene na stěnách, které se dokonale kombinují právě se dřevem.

Kamenné obklady se do sauny instalují například na celou jednu stěnu, nebo jako částečné obložení sauny v prostorech kolem kamen či za kamna. Pro jemný dekor v sauně se volí obkladové kamenné proužky.

 

 

 

Kontakt  WELLNESS SHOWROOM Jesenice u Prahy

 

 

Kam dál?

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERAkamenné obklady ve wellness a spa

 kamenné tapety ve wellness a spa

 dekorace na skla ve wellness a spa

  nástěnné malby ve wellness a spa

  jak působí barvy v interiéru

 

Další články o wellness

 Stavíme domácí wellness
Vybavení pro domácí wellness
Kamenné obklady v interiéru
Co nabízí dřevoplast? Obložení z dřevoplastu.

Čím obložit vířivky a whirlpooly?
Dekorativní obklady ve wellness a spa
Fotogalerie dřevoplast

 

 

Dekorace ve wellness a SPA

wellness-interier-spa-dekorWellness interiér plný květin – květiny ve wellness a SPA – květinová dekorace
Jak zaujmout klienty ve wellness a SPA – mocné emoce
Dekorativní obklady ve wellness a SPA
Dekorativní sklo ve wellness a SPA – sklo s potiskem a motivy
Oblázky a kamínky ve wellness a SPA – fotogalerie

 Ohebný kámen – snadná dekorace s přírodním kamenem – kamenné tapety ve wellness a SPA
Originální paravany ve wellness a SPA interieru
Wellness vybavení
Terasy z dřevoplastu ve wellness a SPA

 

vybavení pro sauny a saunování

Nové trendy v saunování
Dekorace do sauny
Barevné osvětlení v sauně
Aromaterapie do sauny, esence v sauně
Solná sauna, sůl v sauně, solné lampy a doplňky
Kamenné dekorace v sauně
Domácí sauna – fotogalerie
Kosmetika do sauny – saunové peelingy a rituály

 

Další rubriky na webu wellnessinteriery.cz:

Bazény a vířivky
Sauny a saunování
Domácí wellness
Komerční wellness
Wellness interiéry
Wellness design a dekorace
Wellness vybavení
Zahradní wellness
Wellness trendy
Fotogalerie wellness
Wellness vybavení

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.