Follow me
0

Nové trendy v saunování

Proč je saunování tak oblíbené?
Zdraví, krása, pohoda, společnost a zážitky

 

Teplá náruč sauny.

Dnešní doba přeje saunování jako nikdy předtím. Saunová osvěta spolu s novými možnostmi a trendy v saunování láká stále více lidí saunování vyzkoušet a někteří mu již zcela propadli. Saunování je oblíbená aktivita, která má své dlouhé sezonní období jež trvá od září do května. Ale i během chladného léta sauna potěší a zahřeje.

Klafs infrasauna

Veřejná sauna

Že je o saunování velký zájem potvrzuje i fakt, že momentálně vznikají po celých Čechách úplně nová saunová centra. Zcela  novým trendem je zážitkové saunování. Veřejné sauny, městské sauny, saunová centra a saunové světy  nabízí řadu saunových zážitků a lákavé saunové programy. Důležitou osobností dnešní veřejné sauny je zkušený saunér, který se stará o sauny i saunující. Pro saunové centrum saunér připravuje někdy i velmi pestré saunové programy, saunující mají na výběr, zda se budou saunovat běžným tradičním způsobem, nebo navštíví některý se saunových ceremoniálů nebo saunovou šou.

Saunér také nabízí saunovou kosmetiku, která bývá součástí saunových ceremoniálů, různé peeliny, esence a například medy nebo jíly na potírání těla během saunování. Díky fantazii a vynalézavosti nadšených saunérů vznikají nové trendy v saunování. Samotní saunéři se pak účastní různých saunových setkání a klání, dokonce se pořádají i mezinárodní mistrovství saunérů, kde předvádí své dovednosti.

 

Saunahof-saunové-centrum

Saunování pod oblohou

Úžasné zážitky nabízí venkovní saunová centra v rámci některých lázní (Německo, Rakousko) za krásných podzimních teplých dnů.

Mají bohatý program pro saunující, některé dny nabízí prodlouženou otevírací dobu, někdy i saunování během celé noci, například saunování při svíčkách nebo zážitkové saunové noci. (Saunahof )

Bad-Füssing-Saunahof

Saunování v saunovém centru, které nabízí také pobyt venku v zahradě je úžasným zážitkem kdykoliv během roku, v období teplého barevného podzimu i během zimních sněhobílých dnů.

Saunování je velmi příjemné, pokud se dá kombinovat s pobyty a relaxací venku, na lehátkách, ve venkovní vířivce, opalováním na slunci nebo naopak v noci pod oblohou plnou hvězd.

Své neopakovatelné kouzlo mají venkovní sauny v rámci horských wellness center, kdy je možné využít například saunový domek u jezera…. ( Hochschober)

 

V Čechách můžeme momentálně pozorovat, že se otevírá řada saunových provozů na vysoké úrovni. Saunové světy a  hotelová saunová centra nabízí krásné interiéry, moderní zázemí, bohaté programy, občerstvení a doplňkové služby, které bychom dříve marně hledali.

 Saunování doma

O domácí saunování je velký zájem.
Sauna doma nabízí tu výhodu, že se můžeme saunovat kdykoliv, bez nutnosti dopravy do veřejné sauny, bez nutnosti plánovat si čas dopředu. Domácí sauna také umožní užít si saunování podle svých představ, v jakýkoliv čas a v pohodlí domova, v rodinném kruhu, či s přáteli.

Máme také možnost připravit si saunové zážitky a relaxaci podle svých momentálních potřeb.

 

Domácí sauna nabízí také prostor pro podporu rodinného života a společnou komunikaci. Máme čas, pohodlí a klid věnovat se dětem, popovídat si s nimi, s partnerem, rodina si může vyprávět, povídat s dětmi, kdy jindy na sebe máte tolik času, klidu a pohodlí?

Vzhledem k věku dětí si také kdykoliv můžeme sami zvolit teplotu v sauně tak, aby byla příjemná pro všechny věkové kategorie.  Stejně tak si každý může vybrat místo v sauně, které se mu líbí, což je například ve veřejných saunách někdy obtížné. Každopádně se pravidelným saunováním podpoří zdraví a imunita všech členů rodiny. Při saunování doma také neřešíme stud, kteří mnozí pociťují při návštěvě veřejné smíšené sauny, v sauně se neuvolní a saunování si řádně nevychutnají.

 

 

Jak se saunovat doma?

Domácí saunování nepodléhá žádným zvláštním pravidlům, měli bychom se saunovat tak, abychom si saunu co nejvíce užili a aby měla co největší přínos pro naše zdraví a pohodu. Jako začátečníci se do sauny nevrháme bez alespoň základních znalostí saunových zvyků. Vyplatí zjistit si předem proč a jak které fungují a čemu bychom se měli vyhnout tak, abychom předešli nepříjemnostem.

Sauny-Salus

 pokud začínáme, do sauny bychom ze začátku měli chodit třeba i jen na pár minut, úplně to stačí, zejména děti by měly začínat pozvolna, aby jim saunování bylo příjemné a neodradili jsme se nebo si nevytvořili k saunování negativní blok.

rozhodně není dobré nutit se do velkých výkonů, měli bychom se saunovat jednoduše „na pohodu“, ne na výkon a hecovat se, kdo kolik vydrží. Pozor bychom měli dát zejména u teenagerů, vysvětlit jim principy saunování a raději si ověřit, že chápou proč si ohlídat své zdraví.

vždy se vyplatí sledovat reakce svého těla, jeho momentální kondici, pokud jsme extrémně unavení neb se necítíme v dobré kondici měli bychom saunování odložit, pokud by saunování bylo z nějakého důvodu nepříjemné, mělo by se ukončit. Signálem může být bolest hlavy, velká únava, pálení kůže, nevolnost, malátnost.

♣  saunování doma by mělo probíhat vždy bez plavek, ručníků či osušek pevně omotaných kolem těla, zejména u plavek hrozí, že by kůže mohla zareagovat nějakou intolerancí, mohla by se objevit reakce. Jednak nevíme z jakého materiálu jsou plavky vyrobené a jak se bude tento materiál chovat při vysokých teplotách, na plavkách můžou zůstávat různé chemické látky například z bazénu. Často se pak v místě pod plavkami objeví nějaká vyrážka nebo zčervenání kůže. Naopak kůže by se během saunování měla volně prokrvovat a čistit.

  saunové osušky a ručníky slouží hlavně k tomu, aby zachycovaly pot, který z těla stéká během saunování, pomáhá to udržovat saunu čistou a je to hygienické v případně, že se v sauně saunujeme s přáteli. Ručník také zachytí saunovou kosmetiku nebo solné peelingy, které můžeme při saunování používat. Je praktické pořídit si ručníky, které jsou z každé strany jiné a zvolit si, kterou stranu dáváme na lavice a na které sedíme. Což bývá praktické zejména ve veřejných saunách. Do sauny bychom také neměli nosit žádné řetízky, prstýnky nebo náušnice, kov se může rozehřát a pálit. Nahota je při saunování hygienickou a fyziologickou podmínkou dobrého a účinného saunování.

důležitý je pitný režim při saunování. Do sauny bychom neměli chodit hladoví a bez pití. Určitě ale také ne s plným břichem nebo hned po obědě. Doporučuje se alespoň 40 minut až hodinu po velkém jídle. Během saunování by měla být k dispozici voda nebo minerálka, protože během saunování, díky pocení, odchází z těla velká část vody a ta se musí doplnit. Můžeme si také připravit lehké občerstvení, ovoce – sušenky. Důležité je hlídat pitný režim hlavně u dětí, některé si o pití umí říct, některé pijí všeobecně málo. Při saunování by se to měli všichni naučit a mít pití vždy k dispozici.

 odpočinek je součástí saunování a měl by se dodržovat i při domácím saunování. Tělo si při každém saunování žádá odpočinek. Odpočívat můžeme i mezi saunováním, důležité je to ale hlavně po saunování. Při relaxaci a uvolnění účinky sauny doznívají a tělo nabírá energii.

♣ kolikrát do sauny během jednoho saunování? Záleží na tom, jak je to komu příjemné, v zásadě jsou ale ideální 2-3 saunové cykly, tedy saunování a ochlazování během jedné saunové akce opakovat 3x.  Hlavně ti, co začínají při vyšším počtu opakování riskují vyčerpání a velkou únavu. Naopak po saunování bychom se měli cítit dobře. Je lépe po saunování už nic fyzicky ani psychicky náročného neplánovat. Po sauně se také dobře spí, což nahrává tomu, že se řada lidí saunuje v odpoledních hodinách, saunování spolu s dobrým spánkem přináší tělu blahodárnou relaxaci a odpočinek, posiluje dobré zdraví a celkovou kondici pro tělo, duši i mysl.

  kdy je vhodné saunování při určitých zdravotních problémech omezit nebo vypustit, je dobré si předem zjistit, případně svůj stav konzultovat s lékaři, odborná publikace o domácím saunování jistě také patří k základní saunové výbavě.

 pokud se saunováním začínáme, neměli bychom se alespoň ze začátku saunovat sami. Nikdo nikdy nevím, jak na saunování zpočátku zareagujeme, může se stát, že se dostaví nevolnost, malátnost. Vždy je lepší saunovat se alespoň ve dvou nebo požádat někoho doma, aby se do sauny přišel podívat, zda je vše v pořádku.

Děti v sauně?

Úžasný způsob jak od mala podporovat imunitu dětí je, když je rodiče naučí správnému saunování. Děti pak nebývají ve školkách a školách tolik nemocné. Zkušenosti rodičů jsou takové, že sauna dětem rozhodně prospívá a doma se všichni společně saunují  s dětmi již od „miminek“. Děti si na saunu pomalu zvykají až saunování přijmou za součást životního stylu. U malých dětí se musí hlídat pitný režim, aby měli při saunování dobrou náladu a saunování je bavilo a neodradilo je.

Dobrým trikem jak dětem vštípit princip střídání pobytu v sauně a ochlazování je například tento způsob: v sauně vyprávět krátký příběh, který děti zaujme, nebo si zazpívat jednu písničku a dokončení provést při ochlazování, napít, opět do sauny – příběh, a zase ven, ochladit, napít. Děti pak tolik v sauně nepobíhají, neřádí a nevětrají. Pochopí že se vše pravidelně střídá, aniž by nad tím přemýšlely.

Při saunování s dětmi můžeme do sauny přidávat také aromaterapii, například na podzim má eukalypt nebo jehličí blahodárný vliv na imunitu. Děti všeobecně milují mandarinku nebo červený pomeranč.

Caretta spa domácí infrasauna

Pořízení domácí sauny je velmi jednoduché.

Než začněme vybírat, měli bychom přemýšlet nad tím, pro kolik osob saunu chceme, což je výchozí hledisko. Vybrat správné místo a rozhodnout se kam saunu umístit pomohou výrobci saun. Dnes není problém dát si saunu třeba do ložnice nebo obývacího pokoje v malém bytě, styl sauny je tomu přizpůsoben.

Běžné a praktické je umístění sauny v koupelně, dá se pořídit sauna i velmi malá, pro 1-2 osoby. Skvělé zážitky nabízí sauna na zahradě, například saunový domek poblíž přírodního zdroje vody nebo na horách. Pokud můžeme domácímu saunování věnovat i část rodinného domku jsou úžasné prosklené stěny budovy, ze které se můžeme ze sauny či vířivky uvnitř wellness centra dívat do zahrady.

BS-Finnland- sauna – domácí sauna

Zdravé saunování

Pravidelné  saunování má nesporný blahodárný vliv na celkové zdraví, dobrou imunitu, fyzickou i psychickou kondici organizmu.

Saunování pomáhá také udržovat rodinný kruh, tím, že na sebe má rodina čas a tráví ho společně. Dříve bylo saunování hlavně společenskou událostí, kde účastníci probrali spoustu věcí a obchodních záležitostí.

Obliba saunování u žen rapidně stoupá

Ve světě lze zaznamenat zvýšená zájem žen o saunování, protože si tím udržují nejen dobré zdraví a náladu, ale také pečují o svou pleť. Kůže je velký orgán, pokrývá celé tělo, dokáže „dýchat“, přijímat a vydávat, ochladit nás, zahřát.. Pot je důležitý pro dobrou kondici kůže, dokáže odvádět jedovaté látky z těla ven, detoxikovaná pokožka je zdravá a krásná.

Kůže také dokáže přijímat vlhkost a prospěšné látky do pokožky a tím dlouhodobě zlepšovat její kondici.

Čím lepší kondici kůže má, tím lepší účinky má penetrace účinných a aktivních látek z krémů a olejů, při masážích, nebo z bylinných přísad při koupelích.

Aktivní látky pronikají do větší hloubky kůže a mají intenzivnější účinek na zdraví a krásu pokožky.
Při saunování a zahřátí se zlepšuje celkový stav kůže, její prokrvení. Kožní buňky se lépe a kvalitněji obnovují a upevňují, což je na kůži znát. Blahodárně také působí potírání těla během saunování, oblíbené jsou medy, soli, saunové peelingy a jiná saunová kosmetika, která podporuje zdraví a krásu kůže.

Zdravé saunování  – Pocení uzdravuje

Pocení při saunování usnadňuje a podporuje řadu funkcí, které v našem organizmu probíhají. Stejně blahodárné je střídání horka a chladu. Zvyšujeme tím odolnost organizmu zejména v období nástupu virových onemocnění, chřipek a nachlazení. Horko zabíjí řadu bakterií, pot odvádí z těla toxiny a tělo lépe odolává.

Blahodárné teplo

Saunováním si lépe zvykáme na střídání horka a zimy, takže nám pak v zimně tolik nevadí změny počasí a nereagujeme na ně podrážděně, nachlazením či nemocí. Dobře prohřát nás mohou také infrakabiny, příznivě působí na svalstvo a pohybový aparát, bolesti kloubů a páteře.

Jak často se saunovat?

Saunování  je příjemná relaxace a člověk se po saunování cítí dobře a odpočatě. Nicméně pro dlouhodobější efekt a podporu zdraví je potřeba saunovat se pravidelně, alespoň 1 x týdně. Hlavní saunovací období koresponduje s tím, jaké je počasí, od podzimu do jara bývá sauna nejvytíženější. Rodiny ji využívají i víckrát v týdnu, hlavně o víkendu, kdy se saunování může věnovat celý půlden nebo celý den, saunování by mělo zahrnovat i odpočinek, polehávání, pospávání v příjemném prostředí.

Caretta-spa-sudová-sauna

Saunování v létě

Nicméně i během léta je saunování prospěšné a většina saunových nadšenců si ji dopřeje i v létě. Někteří pravidelně, někteří se jdou saunovat, když se v létě ochladí nebo je dlouhé a nevlídné dešťové období, chybí slunce a teplo. Sauna doma pak kdykoliv nabídne vřelou teplou náruč a objetí..

 

 

Saunování pro dobrou náladu

Saunování má dobrý vliv na naši náladu a pohodu. Pozitivní účinek saunování pocítí i naše psychická kondice. Při saunování se spojí několik pozitivních faktorů, které bychom jinak těžko dávali dohromady. Intenzivní příjemné teplo, příjemná atmosféra – útulný interiér sauny, voňavá saunová aromaterapie, klid, čas, pohoda a odpočinek po saunování. To vše působí na naši psychiku a jako dokonalý balzám na všechny psychické potíže, při vyčerpání, vyhoření, depresi, špatné náladě, mrzutosti… vždycky se vyplatí dát na saunování. Dobrou náladu také podpoří různé saunové zážitky, saunové peelingy, esence, které se přímo podílí na zlepšení nálady dík vybraným přísadám.

 

Nová doba saunová – termíny, které se používají v oblasti saun a saunování

Zážitkové saunování – zážitky v sauně nabízí zejména různé saunové ceremoniály, saunové rituály, použití saunové kosmetiky, zejména peelingů a potírání těla různými směsi bylin, solí a bahna. Zpestření pobytu v sauně. Děje se tak díky speciálnímu vybavení a interiéru sauny a nebo také díky saunovým programům (saunové ceremoniály), které v sauně probíhají. více→

Saunové ceremoniály – patří mezi nejlepší zážitky v sauně, provádí je profesionální saunér a mohou se při nich využívat různé možnosti zpestření – podávání peelingů, víření vzduchu ručníkem, pouštění hudby, použití zvukových efektů, rozdávání občerstvení, atd.  Jak probíhá saunový ceremoniál? více→

Saunová kosmetika – je primárně vyráběna a připravována pro pobyt v sauně, pro přímé použití na kůži, jedná se především o využití saunových esencí, olejů, saunových peelingů, bylin, koření a některých potravin, například čokolády nebo medu. Ingredience se používají samostatně, nebo se navzájem mísí a kombinují. Vždy by mělo jít o čistě přírodní produkty. Zejména u esenciálních olejů, které mívají vyšší koncentraci a tudíž i intenzivnější účinek bychom měli hlídat čistotu složení, původ, dodavatele. Není nic horšího, než si užít saunový ceremoniál a potom řešit problémy způsobené syntetickými či chemickými látkami. více→

Saunový peeling – většinou se jedná o hrubě drcenou sůl, která je při saunování velmi účinná a vítaná. Ve veřejných saunách se rozdává v malých kalíšcích návštěvníkům saun a ti se během saunování potírají solí. Velmi oblíbená je himalájská sůl nebo bylinková sůl do sauny. více→

Saunové procedury – procedury a péče v saunách o různé vlhkosti a teplotě, které blahodárně působí na organizmus, podporuje zdraví, kondici a krásu, zejména dobrý stav kůže, při saunových procedurách se využívá řada postupů a prostředků, jako jsou peelingy, potírání, bylinné terapie, solné terapie, tropické deště, aj. starají se o potěšení i blaho našeho těla, probíhají v interiérech saun při příjemné atmosféře ( osvětlení, aromaterapie, kolorterapie)
peelingové procedury.

zdroj: článek z webu www.wellnesslife.cz

 

Kam dál?

Nové trendy v saunování
Dekorace do sauny
Barevné osvětlení v sauně
Aromaterapie do sauny, esence v sauně
Solná sauna, sůl v sauně, solné lampy a doplňky
Kamenné dekorace v sauně
Domácí sauna – fotogalerie
Kosmetika do sauny – saunové peelingy a rituály

 

 

 

 další články:

Stavíme domácí wellness
Vybavení pro domácí wellness
Kamenné obklady v interiéru
Co nabízí dřevoplast? Obložení z dřevoplastu.

Čím obložit vířivky a whirlpooly?
Dekorativní obklady ve wellness a spa
Fotogalerie dřevoplast

 

 

 

Další rubriky na webu wellnessinteriery.cz:

 

Bazény a vířivky
Sauny a saunování
Domácí wellness
Komerční wellness
Wellness interiéry
Wellness design a dekorace
Wellness vybavení
Zahradní wellness
Wellness trendy
Fotogalerie wellness
Wellness vybavení

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.